ΑθλητικάΤελευταία Νέα

Έπεσε από την κορυφή η ΑΕΚ, 3-3 με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Με πέναλτι του Μορόν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν οι «κίτρινοι» του Βορρά.

Η ΑΕΚ απείλησε πρώτη, στο 6ο λεπτό, όταν από φάουλ του Νίκλας Ελίασον και πρώτη κεφαλιά, ο Αλεξάντερ Κάλενς ανάγκασε τον Χουλιάν Κουέστα σε δύσκολη επέμβαση στο δεξί του «γάμα». Επτά λεπτά αργότερα, ο Άμραμπατ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μάρτιν Μοντόγια, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να μη διστάζει δείχνοντας την άσπρη βούλα – απόφαση με την οποία συμφώνησε ο Ολλανδός Κλέι Ράπερτι στο VAR. Ο 37χρονος Μαροκινός ανέλαβε και την εκτέλεση για το 0-1.

Ο Άρης ισορρόπησε το ματς και στο 24′ πλησίασε στο γκολ. Από ενέργεια του Φετφατζίδη, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ταλαιπώρησε τον Βίντα αλλά σούταρε παράλληλα με την εστία του Τσίτσαν Στάνκοβιτς. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους έγινε… χαμός. Στο 42′ ο Κουέστα πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση με το αριστερό χέρι στο πολύ δυνατό σουτ του Ρόμπερτ Λιούμπισιτς. Στο επόμενο λεπτό ο Φετφατζίδης βρήκε δίχτυα όμως ήταν εκτεθειμένος.

Κάτι που δε συνέβη δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Σαβέριο πήρε την κεφαλιά, Βίντα με Στάνκοβιτς δε συνεννοήθηκαν, με τον Φετφατζίδη να περνάει τον Αυστριακό τερματοφύλακα και να πλασάρει διαγώνια σε κενή εστία για το 1-1. Με ανάλογο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Όμορφος συνδυασμός των παικτών του Άρη, ο Μορόν έστρωσε στον Σαβέριο που σούταρε, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε αλλά ο ίδιος ο μεσοεπιθετικός από το Εκουαδόρ πήρε την επαναφορά για το 2-1.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Το σκηνικό μεταφέρθηκε άμεσα στην εστία του Άρη. Ο Ελίασον από σέντρα του Άμραμπατ δεν έβαλε καλά το κεφάλι του, με την μπάλα να περνάει κόρνερ. Από την εκτέλεση του οποίου και σουτ του Γενς Γιόνσον, ο Κουέστα απέκρουσε, ο Βαλεντίνο Φατόρε δεν απομάκρυνε κι ο Βίντα ισοφάρισε από πλάγια θέση. Μάλιστα, η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο δίλεπτο, αλλά το πλασέ του Λιούμπισιτς πέρασε βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν μπορούσε να κάνει, όμως, τίποτα στο 67′, στη δυνατή κεφαλιά του Πόνσε. Ορμπελίν Πινέδα και Ελίασον συνεργάστηκαν στα δεξιά, με τον Αργεντινό επιθετικό να πετυχαίνει το 2-3. Το παιχνίδι όδευε χωρίς κάτι ιδιαίτερο προς τη λήξη του, μέχρι που φτάσαμε στο 85′. Ο Πινέδα έπιασε αέρα θέλοντας να διώξει την μπάλα, ο Μορόν έπεσε στο έδαφος κι ο Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι. Ο Ράπερτι κάλεσε τον διεθνή Έλληνα διαιτητή για on field review κι αυτός άλλαξε την απόφασή του.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Σιδηρόπουλος έδωσε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά σε υψωμένο χέρι του Βίντα έπειτα από κεφαλιά απομάκρυνσης του Γιόνσον. Ο Μορόν ήταν ψύχραιμος για το τελικό 3-3, αν κι ο Λάζαρος Ρότα θα μπορούσε στην εκπνοή να χαρίσει κι άλλες συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες θα τα πουν εκ νέου στα Play Off, ωστόσο για τον Άρη προέχει ο εντός έδρας επαναληπτικός του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Παναιτωλικό (6/3, 19:00), με φόντο την πρόκριση στον τελικό όπου περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Άρης – ΑΕΚ 3-3 (Novasports Prime)
Γκολ: 15′ πεν. Άμραμπατ (ΑΕΚ), 43′ Φετφατζίδης (Άρης), 49′ Σαβέριο (Άρης), 54′ Βίντα (ΑΕΚ), 67′ Πόνσε (ΑΕΚ), 90’+7 πεν. Μορόν (Άρης)

Κίτρινες κάρτες: Μοντόγια, Ζουλ, Βέλεθ – Λιούμπισιτς, Τσούμπερ, Σιμάνσκι

Κόκκινες κάρτες: –

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φατόρε, Φαμπιάνο (46′ Ρόουζ), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ (68′ Βέλεθ), Βερστράτε, Φετφατζίδης (68′ Ρουπ), Σαβέριο, Παναγίδης (82′ Σουλεϊμάνοφ), Ανσαριφάρντ (46′ Μορόν).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Λιούμπισιτς (63′ Πινέδα), Ελίασον (73′ Σιμάνσκι), Άμραμπατ (63′ Πιζάρο), Μάνταλος (63′ Τσούμπερ), Πόνσε (73′ Αραούχο).